Na mednarodni dan števila π smo se na Gimnaziji Murska Sobota udeležili tekmovanja v recitiranju decimalk tega števila. Gre za matematično konstanto, ki predstavlja razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. Ker se decimalke števila π ne ponavljajo, je za številne ljubitelje iger s številkami že več let izziv, kako si zapomniti čim več decimalk. Najpogosteje uporabljeni približek za π je 3˙14, kar običajno zadostuje za računanje. Zato je 14. 3. svetovni dan tega števila. Številni na ta dan pečejo pite, saj se v angleščini beseda pita izgovori enako kot π. Slovenski rekorder v recitiranju decimalk tega števila je Tibor Hvala, ki je leta 2021 še kot osnovnošolec zrecitiral kar 10.123 decimalk.

Tekmovanja na Gimnaziji Murska Sobota se je skupno udeležilo 9 učencev iz različnih okoliških osnovnih šol in 13 dijakov gimnazije. Udeležila sta se ga tudi naša učenca Jan Rituper, ki je dosegel 2. mesto s 193 zrecitiranimi decimalkami, ter Mija Hari, ki je dosegla 4. mesto. Čestitke obema! Med vsemi je bil najboljši učenec Tine Šalamon iz OŠ III MS. Pravilno je zrecitiral 320 decimalk števila π. Najboljši so prejeli nagrade in priznanja. Po ameriškem zgledu, smo se po tekmovanju tudi mi posladkali s pitami, ki so nam jih pripravili v šolski kuhinji. Iskrene čestitke tekmovalcem!

Jan Rituper in Mija Hari, 2. in 4, mesto. Iskrene čestitke!!

Mentorica: Evelin Tivadar

(Visited 67 times, 1 visits today)