Dragi učenci spoštovani starši!

Danes mineva natanko 220 let od tega, ko je luč sveta ugledal naš največji pesnik France Prešeren. Rodil se je 3. decembra 1800 v Vrbi na Gorenjskem na kmečki domačiji pri Ribičevih očetu Šimnu in mami Mini. Že kot otrok je kazal izjemno nadarjenost; bil je vedoželjen, zato so ga poslali v šolo, da bi se izučil za duhovnika. Mladega Franceta pa je zanimalo marsikaj drugega in se ni uklonil želji staršev, temveč  se je odločil za drugačno pot. Poleg šolanja ga je bolj privlačila poezija, saj je že v zgodnjih letih ustvarjal najprej hudomušne in ljubezenske pesmi, pozneje pa se je v svojih pesmih posvečal tudi resnejšim temam. V svojem delovanju se je zavzemal za enakopravnost slovenskega jezika v evropskem prostoru in to najbolje dokazal s Sonetnim vencem, njegovim največjim delom, kjer  “”magistrale”, pesem trikrat péta, vseh drugih skupej veže harmonije.” Ne smemo pozabiti, da je tudi avtor slovenske himne, v kateri  vsem narodom na svetu želi strpnost in medsebojno spoštovanje. 

Na današnji dan se torej spomnimo velikega pesnika, rodoljuba in človeka – Franceta Prešerna. 

Želim vam lep praznik kulture. 

(Visited 6 times, 1 visits today)